Gmina Czarna to gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim. Gmina leży w strefie nadgranicznej, sąsiaduje z Ukrainą. Sąsiaduje z gminami: Lutowiska, Solina, Ustrzyki Dolne, Cisna.
Wieś Czarna założona została na prawie wołoskim przez Andrzeja Wyderkę w 1505 r., który otrzymał ten przywilej z rąk Stanisława Kmity, starosty przemyskiego. W 1921 r. wieś liczyła 327 domów i 2012 mieszkańców, w tym 1797 obrządku greckokatolickiego, 93 rzymskokatolickiego i 122 mojżeszowego. Ciągnęła się w dolinie na przestrzeni prawie 8 km. Były tu dwie cerkwie, kaplica rzymsko-katolicka, żydowski dom modlitwy, dwór, cztery młyny wodne, folusz, tartak parowy, kopalnia ropy naftowej (czynna do dziś), kilka łaźni i ok. 20 sklepów. Na zachodnim, dolnym krańcu wsi, nad tzw. Cygańskim Potokiem w sąsiedztwie dworu mieszkali Cyganie. Po 1945 r. Czarna znalazła się w granicach ZSRR. Kilkanaście rodzin, które nie chciały przyjąć obywatelstwa sowieckiego, odesłano do Polski. Po zmianie granicy w 1951 r. rodziny te powróciły do swoich domów. Resztę opustoszałej miejscowości zajęli przesiedleńcy z Sokalszczyzny.
Niezaprzeczalne atuty gminy
Jest to malownicza gmina górska, w 62% zalesiona, o charakterze rolno-leśnym. W tej chwili następują zmiany w kierunku rozwoju turystyki i agroturystyki. Brak tu zakładów przemysłowych, w związku z czym jest jedną z niewielu gmin o nieskażonym, nie zatrutym środowisku. Sprzyja to rozwojowi rolnictwa ekologicznego, produkcji zdrowej żywności, a przede wszystkim wypoczynkowi w naturalnym, czystym środowisku. Teren całej gminy to obszar chronionego krajobrazu, część gminy zajmuje Park Krajobrazowy Doliny Sanu.
Gmina wchodzi również w skład Euroregionu Karpackiego.
Wiekowe drzewa to uznane pomniki przyrody:
Niezaprzeczalne atuty gminy